Alışveriş bağımlılığı nedir?

Alışveriş bağımlılığı günümüzde çok sık karşılaşılan bir tür davranış biçimi haline gelmiştir. İnsanlar kendilerini iyi hissetmek için alı veriş yapmak istemektedirler ancak alışveriş bağımlılığında durum oldukça farklıdır. Bu bir davranış biçimidir.

Onyomani olarak isimlendirilen alışveriş bağımlılığında; takıntılı,dürtüsel bir davranış örgüsü söz konusudur. Çoğunlukla ihtiyaç olmadan ve kontrolsüz bir şekilde aşırı alışveriş yapma arzusu, para harcama, aşırı düzeyde para harcama ile ilgili yoğun bir zihinsel meşguliyet şeklinde kendini gösterir. Kişi genellikle kızgın, kaygılı ya da üzgün hissettiğinde alışveriş yapma ihtiyacı duyar, alışveriş esnasında keyif, zevk, coşku hissederken, uzun vadede suçluluk, sıkıntı ve utanç hisleri belirmeye başlar. Bir süre sonra harcanan para miktarı ve yapılan alışveriş kişinin hayatında problem yaratmaya başlar ve durum hastalıklı bir kısır döngü halini alır.

Tüketim toplumu  olarak görülen  olan 21. yüzyıl insanları ne yazıktır ki sürekli reklamlara maruz kalarak aldıkça alışveriş yapıp mutlu olacağına inandırılıyor. Hal böyle olunca da insan satın aldıkça mutluluğunun arttığını sanıyor.

Eskimeyen giysiler, telefonlar, televizyonlar, mobilyalar bir kenara atılarak moda olarak adlandırılan alışveriş çılgınlığı başlıyor.

Bütçesinin elverdiği ölçünün dışında giysi, elektronik eşyalar, mobilya vs. alınıyorsa yalnızlık, üzüntü, sıkıntı gibi duyguların giderilmesi için alışveriş yapılıyorsa ve bu olumsuz duyguları gidermek için her seferinde alışverişe başvuruluyorsa alışveriş bağımlılığı söz konusu demektir.

Genel olarak bakıldığında tüm bağımlılıkların ortak bir nedeni  vardır. Bağımlı olunan objeler, alışkanlıklar bireyin duygusal bağımlılığını dolduracağı bir liman gibidir veya yüzleşmekten korktuğu bir yanından kaçış(füg) olarak görülebilir. Birey alışveriş sırasında ne kadar mutlu, rahatlamış gibi görünse de sonrasında kendine karşı kızgınlık, suçluluk duyguları başlar.Birey kendine verdiği sözleri tutamaz ve sürekli borçlanmalar artarak devam eder.

Alışveriş bağımlılığı cinsiyete bakıldığında çoğunlukla kadınlarda görülür; fakat bazı erkeklerde alışveriş bağımlısı olabilmektedir. Alışveriş bağımlılığının nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte genellikle bu kişilerin benlik öz saygılarının düşük olduğu görülmekte ve düşük benliklerini gizlemek için de alışverişe başvurdukları düşünülmektedir.

Alışveriş Bağımlılığı Testi nedir nasıl yapılır?

Kendinizi iyi hissetmediğinizde bi para harcamak için bit anda gelen aşırı biristek duyuyor musunuz?

  1. Yaşamınızda sorunlarla karşılaşınca bunlardan kurtulma yolu olarak alışverişi görüyor musunuz?
  2. Yukarıdaki eylemler ruh halinizi değiştiriyor sizi anlık da olsa sevindiriyor mu?
  3. Harcamalarınız çevrenizdeki insanlarda ailenizde veya eşinizde hayal kırıklığı yarattı mı?

5.Başkaları sizin para harcamanızın fazla olduğunu veya kontrolünüz dışında olduğunu söyledi mi?

  1. Alışverişte harcadığınız para giderek artıyor mu?

7.İhtiyacınız olmadığı halde de alışveriş yapıyor musunuz?

  1. Planladığınızdan ürünlerden daha fazla satın aldığınız oluyor mu?
  2. Harcamaya başladıktan sonra kendinizi durdurmakta zorlanıyor günlerce alışverişe devam ediyor musunuz?
  3. 10. Çok fazla para harcadıktan sonra kızgınlık, üzüntü ve suçluluk duygularını yaşıyor musunuz?
  4. Alışveriş yaptığınız dönemlere ait borçlarınız olduğu ve ödeyemediğiniz halde, yine de aşırı alışveriş yapmaya devam ediyor musunuz?

Bu soruların çoğuna cevabınız evetse alışveriş bağımlısı olabilirsiniz.Bir psikoloğa danışarak tanı koydurabilir ve tedavi olabilirsiniz.Psikoterapinin yanı sıra ilaç tedavisi de uygulanmaktadır.