Brokolinin Faydaları

0
15

Kimimiz ismini duyduğunda yüzünü buruşturuyor, kimimiz ise her gün yiyebilecek kadar çok seviyor. İşte iki arada bir derede brokolinin hiç bilmediğiniz faydaları…
Brokolinin içerdiği önemli vitaminin kadınlarda meme kanseri riskini azalttığı gösterilmiştir. Mide, pankreas ve servikal kanserlerine karşı korunmada etki sağlıyor. Brokoli vücudunuzun kolesterolünü düşürür. Alerjiye bağlı maddelerin vücudumuz üzerindeki etkisini azaltmaktadır. Sadece bir fincan doğranmış brokoli günlük ihtiyacınızın% 100’ünün çok üzerinde 92 mikro gram K vitamini sağlar. Brokoli sindirimi kolaylaştırır, kabızlığı önler. Kilo vermede oldukça etkili ve tercih edilen bir besindir. Deri hasarıyla mücadele etmede, kırışıklıkları azaltmada ve genel cilt dokusunu iyileştirmede brokoli size yardımcı olabilir. Kalp hastalığı, felç, hipertansiyon, şeker hastalığı, obezite ve bazı hastalıkların riskini azaltmaktadır.

Peki, brokoliyi nasıl tüketmeliyiz?

Hızlı Buhar… Hızlı buhar yöntemi ile pişirdiğimiz brokoli kaynatılmadan önce buharda pişirildiğinde C ve sülfarafanın daha iyi korunmaktadır.  Parlak yeşile dönene kadar brokoliyi yalnızca birkaç dakika buharda tutun. Böylesi daha lezzetli ve sağlıklı olacaktır. Çorbalarınızda, salatalarınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Sade yemeyi tercih ederseniz biraz yoğurt ve zeytinyağı harika eşlik edecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz