Emziren Annelere Beslenme Tavsiyeleri

0
16

Hamilelik dönemi hem anne karnındaki bebek için hemde bebeği taşımakta olan anne için oldukça güç bir süreçtir. Hamilelik süresinin sorunsuz bir şekilde atlatılmasının ardından anneler ve bebekler için gerekli olan en temel şey ise dinlenmek ve beslenmektir.

Hamilelik dönemini bitiren ve çocuğunu dünyaya getiren annelere bu dönemde oldukça dikkat etmek gereklidir. Genelde ilgi odağı yeni dünyaya gelen bebekte olmaktadır ancak anne sağlığı da riske atılmamalıdır.
Hamilelik dönemi boyunca uzun bir süre geçiren ve sezaryen şeklinde doğumunu gerçekleştiren yeni annelerin bir süre beslenmemeleri gereklidir.

Doktorların yaptıkları açıklamalarda basit olarak bağırsak hareketleri duyuluncaya kadar beslenilmemesi gerektiğini görmekteyiz. Bağırsak hareketleri ilk izlerini anestezinin geçmesinden sonra verir.
Bu izler görüldükten sonra annenin doğumdan sonra ki ilk gazını çıkarmasının ardından beslenmesine başlanmalıdır.

Pek çok kişide süresi değişen doğum sonrası beslenme zamanı temel olarak 6-8 saat arasındadır. Bu saatlerde aç kalmak oldukça önemlidir.

Doktorların söyledikleri dışında bir yemek işlemi yapılmamalıdır. Bu sürecin ardından yeni anneler diyet olarak tabir edilen yiyecekler ile beslenmelidir.

Bu diyet yiyecekler arasında çorba, komposto vb gıdalar yer almaktadır. Doğumdan sonra ki ilk bir haftada bu diyet gıdaların yanında bir öğün olarak katı yiyeceklere yer verilmelidir.

Hamilelik süreci normal bir düzeyde ilerleyen ve doğumunu sezaryen ile yapmayan annelerin ise beslenmelerinde herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.

Yeni doğum yapmış olan hanımların dikkat etmeleri gereken en önemli nokta kabızlık rahatsızlığına yakalanmamalarıdır. Bu yüzden fazla katı yiyecekler yerine ilk bir iki hafta sıvı yiyecekler tüketmekte fayda vardır.
Yeni doğum yapmış olan annelerin bağırsaklarının ve metabolizmalarının normal seviyeye gelmesi için bir süre sebze ve yeşillikler tüketmelerinde fayda var.

Doğumdan sonra pek çok annenin yaşadığı sorunlar arasında bebeklerine yetecek sütün sağlanıp sağlanamamasıdır.

Bebeğinize yetecek olan süt miktarını ayarlamak için bol bol sulu içecekler kompostolar, meyve suları, sütlü ve şerbetli tatlılar tüketmekte fayda vardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz