Gripten Korunmanın Yolları nelerdir?

0
13

Sonbahar ve kış aylarında hem sıcak havaya hem de soğuk havaya maruz kalırız. Soğuk algınlığı dediğimiz durum oluştuğunda ise grip oluruz. Nezle veya grip; hapşırık, burun akıntısı veya burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, öksürük, yüz ve alın bölgesinde dolgunluk hissi gibi belirtilerle ortaya çıkan üst solunum yollarının viral enfeksiyon hastalığıdır olarak adlandırılmaktadır. Erişkinlerde genelde viral ateş görülmez. Bir hafta sonra şikâyetler giderek azalır. Grip ise daha ağır şikâyet ve bulgularla seyreden bir enfeksiyondur.

Antibiyotikler viral enfeksiyonlar da etkili değildir. Kullanılmasında yarar yoktur. Grip enfeksiyonun da eğer bakteri kaynaklı durumlar (sinüzit, orta kulak iltihabı, zatürre gibi) eklenmişse antibiyotikler faydalı olur ve kullanılması gereklidir. Gribin tedavisinde ağrı kesici ve ateş düşürücüler, bol sıvı alımı ve yatak istirahati gribin geçmesinde yardımcı olur.

Gripten korunmak için neler yapabiliriz?

Grip aşırısı olabiliriz. Her ne kadar bu konu tartışmalı olsa da aksi kanıtlanmadığını düşünürsek grip aşısı gribe karşı korur.

Kışın gribe karşı meyve çok yararlı olsa da hayvansal ve bitkisel beslenmemiz de çok önemlidir. Öncelikle sağlıklı beslenmeliyiz. Sonrasında c vitamini almayı artırabiliriz. C vitamini ve özellikle çinko yönünden zengin gıdalarla beslenmek gerekir. Limon ve zeytinyağlı salatalar,  taze portakal ve mandalina mükemmel bir C vitamini kaynağıdır. Çinko için ise ıspanak, kuzu ve sığır eti, badem, mantar, kabak çekirdeği, susam, fasulye, kuru fasulye, bezelye, kabak, hindi eti ve tavuk göğüs eti tüketilebilir.

Grip soluduğumuz havadan geçtiği için kalabalık ortamlarda bulunmamalı, temiz havayla karşılaşmaya çalışmalıyız.

Grip birde eller yoluyla bulaşabilir. Tokalaşırken temkinli olmalıyız.

Dışarıda dolaşırken veya bir mağazada, alışveriş merkezinde gezinirken, ellerimizle dokunabileceğimiz nesnelere ( asansör düğmesi, merdiven tutacakları, kapı kolları, yaslanılabilen duvar gibi yüzeyler, duraklarda bulunan direkler gibi ) dokunmamaya özen gösterelim veya dokunacaksak elimize bir peçete alarak onunla dokunmalıyız ve sonrasında bu peçeteyi hemen çöpe atmalı ellerimizi ise yıkamalıyız. Ellerimizi sık sık yıkamalıyız. Kişiye özel bardak, havlu vb kullanmalıyız. Arkadaşlarımızla dahi öpüşmemeli, sarılmamalıyız. Biz onun grip olup olmadığını bilemeyiz. Hapşıracaksak peçete kullanmalıyız.Kış aylarında sıkı giyinmeliyiz.Palto mont atkı kullanabiliriz.Fakat sıcak bir yere girdiğimizde üzerimizdekileri çıkarmalıyız.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz