İnsanlara Güvenmek

0
11

Güven temel bir ihtiyaçtır. İş, arkadaşlık, dostluk, ilişki bunların hepsinde temel güven kavramı ile kurulur. Güvenin tam olmadığı ya da sağlanamadığı yerlerde bir şeyler hep eksik kalır. Bir kişiye hiçbir şüphe ve kaygı duymaksızın inanmaktır güven.

Ancak bunu kimler üzerinde ne kadar sağlayabiliyoruz?

Güven kavramını karşılayan her duygu kesinlikle zamanla sağlamlaşır. Bir kişiye tamamen güvenebileceğimizi hissedip zaman faktörünü de kullanarak o kişiye inandığımızda tamamen yanılıp güvenimizi boşa da harcamış olabiliyoruz. Bu tamamen hayatın kurgusu. Bu kurgu bağlamında kaybolmamak için her zaman her şeyden önce ve çok kendimize güvenmeliyiz. Bazı bedensel özellikler doğrultusunda seviyesi belirlenebilen bu kendimize duyduğumuz güveni yine dış faktörlerden, fiziki güzelliklerden bağımsız kılabilecek tek kişi yine biziz.

Başarısızlık, iradesizlik, mutsuzluk, işsizlik, yalnızlık bunlar bizim kendimize güven seviyemizin belirleyicileri değil sadece birer tecrübeleri olmalıdır.
İnsanların size duyduğu sevgi, saygı, üzerinize diktiği bakışları, eleştirileri bunların hiçbiri sandığınız kadar önemli etkenler değil. Siz kendinize sadece ve sadece kendinizi sevdiğiniz ve saygı duyduğunuz için güvenmelisiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz