Kinoa Nedir Faydaları Nelerdir

0
13

Oradan buradan şimdiye kadar ismini çok duyduğumuz, bitki sandığımız, kullanım alanları ile ilgili çok bilgili olmadığımız kinoa…
Kinoa sanılanın aksine bir bitki değil; yaprakları olan bir bitkinin tohumudur. İçeriğine bakacak olursak; demir, protein, potasyum, mineraller, vitaminler, karbonhidrat, yağ, lif, sodyum, kalsiyum ve A vitamini barındırıyor. Sindirimi çok kolay sağlandığı gibi diyet için uygun lif de içerir. Kültürümüz açısından sofralarımızda şimdiye kadar tüketmemiş olsak da, artık yeni yeni yer almaya başlıyor.
Kalp, karaciğer, böbrek, pankreas ve akciğerler düzenli kinoa tüketimi sayesinde stresten korunabiliyor.

Kinoanın karbonhidrat proteini seviyesi yüksektir. Bu bakımdan kan şekerinin dengede kalması için kinoadan faydalanmak sağlıklı ve doğru bir seçenektir. Tüm vücudun ihtiyaç duyduğu ve kendi kendine sentezleyemediği proteinler kinoada toplanıyor. Kötü kolesterolün yükselmesini önler. Kinoa iltihaplanmayı önlemekte en başarılı besinlerden birisidir.  Şişkinlik, kabızlık, hazımsızlık gibi sindirim sistemi sorunlarının en aza indirilmesinde çok başarılıdır. Kinoa düzenli olarak tüketildiği taktirde sindirim sorunlarını önlemek mümkün olacaktır. Haftanın 3-4 günü kinoa tüketebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz