Kişisel Gelişim nedir?

Her birey kendine özgü ve özeldir.Her kişi benzersiz olduğu için evrensel bir kişisel gelişim programı yoktur.

Kişisel gelişim  her birey için kişiselleştirilmiş farklı bir yolculuktur. Bu yolculukta yolun kendisini nereye götüreceğinin belirlenmesi tamamen  bireyin kendisine kalmıştır. Kişisel gelişimi yakalamak ve başarıya ulaşmak istiyorsak genel kişisel gelişim evrelerinin farkında olmalı ve bunları uygulamalıyız.Bir çok kişi hayatlarında daha çok iş yapmak ister.Fakat sürekli bir bahanesi vardır.Kişisel gelişim sağlayabilen birey sayısı çok azdır.Herkes başarılı olmayı istemekte fakat ataleti yenememektedir. Bireysel büyüme veya kişisel gelişim söz konusu olduğunda, insanlar genellikle bunun için kısa vadeli hedeflere ulaşmayı düşünür, ulaşır.Fakat kişisel gelişim ömür boyu sürecek ve asla bitmeyecek bir süreçtir. Kişi bu süreçte büyüdükçe kendisini daha iyi hissedecektir. Kişisel gelişimin temel prensibi bilgi edinmek, becerileri geliştirmektir. Kişisel gelişim ömür boyu sürecektir.Kişisel gelişim sağlayabilmek için öncelikle kendimizi bilmeliyiz.Kendimizi analiz etmeli zayıf ve güçlü yönlerimizi bilmeliyiz.En iyi eleştirmen kendimiz olmalıyız. Kişisel gelişim, bilgi ve becerinizi geliştirmek için nereye hareket ettiğinizi bilmeniz gerekir.Bunun için kendimizi çok iyi tanımalıyız.

Kendimizi tanıdıktan sonra başkalarını, özellikle bizden daha iyi olanları tanımak isteriz. Her ne kadar

kendimizi başkalarıyla mukayese etmenin kötü olduğunu  bilsek de, daha iyi olmak istiyorsak bu bir başlangıç noktasıdır.

Başkasını başarılı gördüğümüzde kıskanırız, gıpta ederiz.Bu bizi de başarıya teşvik etmeli.Kendimize sormalıyız.Neden başarılı konumunda ben olmayayım? Başka insanlardan ders alabilir ve yeni beceriler üzerinde çalışmaya başlayabiliriz.Başarının anahtarı, kazançları ve kayıpları analiz etmek için önce kendinizi kendinizle karşılaştırmaktır. Zayıf noktalarımızı bilirsek, onların üzerinde çalışabilir ve daha iyi bir kişi olabilir, başarılı konumundaki birey biz olabiliriz.Bilgi beceri ve deneyimlerimizi geliştirmeli, çoğaltmalıyız.Değişmenin sebebinin ne olduğu o kadar da  önemli değildir. İster ilham kaynağınız milyarlar

kazanan bir zengin olsun, ister daha iyi bir yaşam için mücadele etmek olsun, değişme aşaması size bir gelişme imkanı sağlar.Artık hayatta neyi başaracağız farkındayız.Biliyoruz ve en önemlisi de başaracağımıza inanıyoruz.Zayıf olan yönlerimizi biliyoruz.Bunları kabul ediyoruz.Sonuçta hayatta mükemmel bir birey yok.Kendimizi olduğumuz gibi kabul edersek en iyi arkadaşımız kendimiz oluruz.Kısa ve uzun vadede gerçekleştirmek istediğimiz hedefleri belirlemeliyiz.Bunları yazmalı kayıt altına almalıyız. Planlama, kendimizin gelişmesinde çok önemlidir.Çünkü  doğru yönde hareket etmemize ve başarılarımızı  analiz etmenize yardımcı olur.

Kişisel gelişim, çok çalışmayı ve şüphelerinize ve korkularınıza karşı mücadele etmeyi gerektirir. Konfor bölgelerinizden çıktığınızda potansiyelinize ulaşırsınız.Her gün büyümek için kendimize olan inancı  hatırlamalıyız. Başarısızlık korkumuz olsa bile, ilerlememiz için bizi ilgilendiren her şeyi denemeliyiz. Denemeden kendi yeteneklerimizin  ne olduğunu bilemeyiz. Zamanımız kısıtlıdır. Bunun için büyürken sabırlı olma becerinizi de geliştirmeniz gerekir.Hedeflerimizi gerçekleştirirsek başarıya ulaşmaya başlarız.Fakat bu asla son bulmaz.Başarı hayat boyu devam etmelidir.Kişisel gelişimimizi tamamlamaya hayatta hep devam etmeliyiz.Hedeflerimiz ne kadar yüksek olursa olsun planımız sağlamsa ve kararlıysak şans bizi bulur. Karşılaştığımız  engeller ne olursa olsun en iyisi olmaya odaklanmalıyız.Kişisel gelişim benmerkezcilik değildir. İş yeri aile okul vb.  yerlerde davranışlarımızı değiştirmek değildir. Para, aşk, başarı gibi bir konuya odaklanmak değildir.