Makyaj nasıl yapılmalıdır?

0
19

Özellikler aktif sosyal hayatı olan bayanları makyajsız görmemiz çok zordur.Peki doğru ve etkili makyaj nasıl yapılmalıdır?

Bayanlara estetik bir görünüm kazandıran makyaj aynı zamanda itici de durabilir.İşte bu dengeyi sağlamak çok önemlidir.Makyaj ancak doğru yapıldığında güzel görünüm sağlar.Doğru makyaj yapabilmek için makyaj yerlerimizi, püf noktaları iyi bilmeliyiz.Doğru makyaj yapımı için öncelikle makyaj malzemelerimize ihtiyaç var. İstediğiniz markada makyaj malzemesi kullanabilirsiniz.Güvendiğiniz markanın, özellikle içerisindeki kimyasalın az olduğu ürünlerini tercih etmeniz daha doğru olandır. Kusursuz bir makyaja sahip olmak için öncelikle güzel hazırlanmalıyız.Cildimizi önce yıkamalıyız.Ardından önceden kalmış makyaj kalıntılarını temizlemek için cilt tonik suyu kullanmalıyız.Cilt tonikle temizlendikten sonra yaz ise ince bir tabaka halinde güneş kremi uygulamalıyız.Bu aşamalar olmadan makyaj kesinlikle yapılmamalıdır. Doğru bir makyaj doğru bir cilt temizliğinden sonra olur. Fondöten kesinlikle temizlenmiş ve nemlendirilmiş bir cilde nemli bir süngerle uygulanmalıdır. Fondöten süngerinin temiz olması da çok önemlidir.Her kullanımdan sonra tıkanmalı ve temizlenmelidir. Doğru bir fondöten uygulaması gündüz makyajı yapılıyorsa gün ışığında, gece makyajı yapılıyorsa aydınlık bir ortamda yapılmalıdır.Fondöteni cildimize sürdüğümüzde parmak uçlarımızla dağıtmalıyız.Yüzümüzde lekeler varsa açık koyu fondöten uygulaması yapabiliriz.Lekeli yerlerde koyu renkli fondöten kullanabiliriz.Fondöten uygulamasından sonra tabi ki yapmamız gereken diğer uygulama ise pudra dır. Pudra fondöten üzerine sürülecekse şeffaf, tene sürülecekse tene uyumlu olmalıdır. Pudra fırçayla sürülmelidir. Fondöten ve pudra fırçası ayrı olmalıdır.

Bu maddeleri uyguladığımız zaman  cildimiz için makyajın temelini atmış olacağız. Artık diğer aşamalarımız göz, maskara, allık ve dudak olacak. Doğru bir göz makyajı için hem kullanımı daha kolay hemde daha dayanıklı olduğu için toz farlarını kullanabiliriz.Göz makyajı içim sünger yada çubuk kullanabiliriz. Göz makyajında gözümüzün rengine benzer bir far kullanmamalıyız.Göz rengimize ve kıyafetlerimize en uyumlu olacak rengi belirlemeliyiz.Göz farı kesinlikle kullanmalıyız.Göz farı , sürdüğümüz farı sabitleyerek tüm gün kalıcılığını sağlar.Gözümüzün büyüklüğüne veya küçüklüğüne dikkat etmeliyiz. Gözlerimizi olduğundan büyük göstermek istiyorsak kirpiklerimizin diplerine siyah veya kahverengi göz kalemi çektikten sonra göz uçlarında azıcık taşırmalıyız. Alt kirpiklerimize de ince bir çizgi çekilip pamuklu çubuğumuzla bu keskin çizgiyi dağıtmalıyız.

Eğer gözlerimizi daha büyük ve daha çekici göstermek istiyorsak siyah ya da koyu kahverengi maskara kullanmanız gerekir. Eğer maskaramızı sürerken göz çevremiz bulaştırma korkusu yaşıyorsak bunun için de başımızı hafif bir şekilde yukarı kaldırıp aynaya bu durumda bakıp maskaramızı sürmemiz yeterli olacaktır. Allık makyajda vazgeçilmezler arasındadır. Doğru bir allık uygulaması için yumuşak ve uzun tüylü allık fırçası kullanmamız ve fırçamızı sık sık yıkamamız gerekmektedir. Allığımızın rengini pembemsi veya toprak rengi tonlarında kullanabiliriz. Gece makyajımız da  kullanacağımız allığın rengini biraz daha koyu tonlarda seçebiliriz. Ancak burada da allığı iyice dağıtmamız önemlidir.

Dudak makyajını nasıl yapmalıyız bu dudağımızın şekline göre değişir. Eğer ince dudaklara sahipsek dudaklarımızın bitimine kemik rengi ince bir çerçeve çizmeniz dudaklarınızı büyük gösterecektir. Çerçeveyi çizdikten sonra hattın keskinliğini azaltmak için parmak uçlarımızla iyice dağıtmalıyız. Dudak kalemi ile tekrar bir çerçeve çizmeli ve kullanmak istediğimiz renkte ruju taşırmadan sürmeliyiz. Daha dolgun dudaklara sahip olmak istersen açık renkli rujları kullanabiliriz. Ama zaten dolgun dudaklarımız varsa koyu renkte ruj kullanarak daha ince gözükmesini sağlayabiliriz.Makyajımızı yaptık kullandık.Tüm gün makyajımızın kalması için fondöten ve far bazı çok önemlidir.Kalıcı makyajımızı akşam uyumadan mutlaka çıkarmalıyız.Cildimizde makyaj kalıntısı kalmamalıdır.Makyaj kalıntıları sabaha kadar gözeneklerimizi doldurup terlememizi engeller.Bu kaliteli uykumuz için istenmeyen bir durumdur.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz