Op art nedir?

0
51

Op art, optik resim olarak da bilinen 1960’larda ortaya çıkmış bir resim akımıdır. Renk, çizgi gibi öğeler göz yanılsamalarını yaratmak için kullanılır. Eserler genelde somurtan ziyade  soyut olup, pek çok durumda da siyah-beyazdır. Lekecilik ve hareket resmine karşı gelişen Op-art, sanat yapıtını kurallarla bilimsel olarak düzenlemeye önem vermiştir. Time dergisinde optik efektler yaratan yeni bir sanat tarzı vardır.Bunu açıklamak için Op Art terimi kullanılmıştır.Retinal sanat olarak da adlandırıldığı olmuştur.Çünkü optik yanılsamalar vardır.Bu akıma dahil olan sanatçılar, hareket izlenimi ya da izleyicinin gözünde titreşen imgeler yaratmak için geometrik tasarım ve desenler yaratmışlardır.Time dergisindeki makale de şu ifadeler kullanılmaktaydı:”Batı dünyasında, gözlere tuzak kuran ve göz aldanmalarıyla oynayan yeni bir akım ‘optik sanat’ peyda olmaktadır.

Pop Art sanatçılarının yaşadığı gibi, Soyut Ekspresyonizm’den bir kopuş yaşayan görsek araştırmacılar, baştan çıkarıcı, göz yanıltıcı ve göz yakıcı bir şekilde meydana getirdikleri Op Art’ta , bir optometri uzmanının kabusunda yer alan tüm bileşenleri kullanmaktalar.Op Art sanatında Neo-Empresyonizm,Neo-plastisizm ve Renk Alanı Resimlerinin yanı sıra, Süprematistler ve Konstrüktivistlerden de etkilenilmiştir.Op Art sanatında yanıltıcı efektler oluşturmak için geometrik şekillet ve çizgiler kullanılmıştır.Bazen siyah beyaz , bazen de renk blokları kullanılmıştır.Çoğunlukla büyük tuvaller üzerine tekrar eden şekiller ve perspektif uygulanarak izleyicilerin algı süreçleriyle oynanmak istenmiştir.Bazen kolay göze çarpmayan bazen de güçlü yanılsamalar yaratıldı. 1950’lerin sonuna doğru ve 1960’larda Op Art sanatı uygulayan en önemli sanatçılar Victor Vasarely, Bridget Riley, Richard Anuskiewicz, Larry Poons ve Jeffrey Steele idi. 1965’lerde New York kentindeki Modern Sanat Müzesi’nde düzenlenen “Yanıtlayıcı Göz” adlı sergiyle akım uluslararası düzeyde ilgi uyandırdı.

Optik sanat ile yaratılan eserlerin bilinen  klasik resimlerden farkı; herhangi bir rastlantıya yer verilmemesidir. Bu eserlerden bir kaçını  incelediğimizde, her bir çizginin belli başlı bilimsel kurallara göre tasarlandığını da rahatlıkla anlayabiliriz. Bu özellikleri en güzel yansıtan sanatçılardan biri de Maurits Cornelis Escher’tir. En meşhur eseri ise “Çizen eller”dir.

Bu akımın günümüzde eser veren  en ünlü sanatçılarından biri ise Akiyoshi Kitaoka’dır. Özellikle resimlerine uzun uzun baktığınızda resimlerin hareket ettiğini sanabilirsiniz. En ünlü eserlerden biri “Dönen Yılanlar” isimli eseridir.

Op-Art  sanatını  temelinde yükselen popülaritesi, bu akımın somuttan ziyade soyut bir sanat alanı olmaktan sıyrılarak gündelik hayatımızda yer edinmesini sağlamıştır.Bu sanat özellikle tasarım alanında sıklıkla kullanılmaktadır. Örneğin sokakta yürürken, op-art tasarımlarıyla bezenmiş bir tablo  görmeniz içten bile değildir. Günümüzde artık duvar süslemeleri, halılar, küçük ev eşyalarında bile kullanılabiliyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz