Şampuanın Zararları

Hepimiz vücut temizliğimize önem verip neredeyse her gün duş alıyoruz. Tabi vücut temizliğinin yanı sıra saçlarımızın ve kafa derimizin temizliği için her duşta şampuanlanmayı ihmal etmiyoruz. Ne kadar çok para verirsek saçlarımızı o kadar güzelleştireceğine, iyileştireceğine ve yumuşatacağına inandığımız şampuanlar aslında saç derimizde ve saç tipimizde değişikliklere neden oluyor. Gelin görün ki her gün karşımıza çıkan onlarca şampuan reklamı ve içindeki oyuncular, mankenler sayesinde bizlere; o şampuanı kullandığımız takdirde saçlarımızın da onlar gibi olması fikri dayatılıyor.

Peki, şampuan gerekli mi?

Hayır. Her gün kullandığımız şampuanlar saç derisinde çok yararlı bir yağ olan sebumu ortadan kaldırıyor. Aslında saçlarımız çok çabuk yağlanıyor diye şikâyet ettiğimiz ve çözümü onlarda bulduğumuz şampuanların bu denli sık kullanımı saç derisini daha fazla yağlandırıyor.
Saçlarımızı içeriği en temiz saç temizleme ürünü ile haftada en fazla iki kez yıkamalıyız. Böyle bir ürün bulamıyorsak tamamen duru su ile yıkamalıyız. Bu; sanılanın aksine saç derisini güçlendirecek, şampuanı ve getirdiği zararları tamamen hayatınızdan çıkartacaktır.